Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie

Kościół NSPJ w RzepinieNajcenniejszym zabytkiem architektury jest kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pierwotnie pw. św. Katarzyny, wzniesiony w 1 połowie XIV wieku w południowej części miasta, w miejscu wcześniejszej budowli sakralnej. Świadczą o tym relikty muru z granitowych kwader. Gotycka budowla wzniesiona została z cegły, na osi wschód-zachód. W połowie XV wieku do jednonawowej świątyni na planie prostokąta z prosto zakończonym, trapezoidalnym w rzucie prezbiterium, dobudowano od północy wieloboczną, centralizującą kaplicę. W tym mniej więcej czasie od zachodu dodano drewnianą wieżę, która spłonęła w XVIII wieku. W 1885 roku kościół przebudowano w stylu neogotyckim, przemurowując ściany, zmieniając kształt otworów okiennych oraz dobudowując wieżę przy prezbiterium. Wnętrze podzielono na trzy nawy parami smukłych, drewnianych filarów, które podtrzymują drewniany strop naśladujący ozdobnie wygiętymi ostrołukowo stolcami żebra sklepienia gotyckiego. Wyposażenie kościoła jest neogotyckie i pochodzi z lat 80. XIX wieku.

Źródło: „Zabytki północnej części województwa lubuskiego", tekst: Błażej Skaziński
Zdjęcie: pl.wikipedia.org

• Figura NSPJ