Kościół w Lubiechni WielkiejNeogotycki kościół w Lubiechni Wielkiej został wzniesiony w roku 1898 jako zbór ewangelicki w miejscu starszej świątyni katolickiej. Kościół jest orientowany, na rzucie prostokąta z wydzielonym kwadratowym prezbiterium i prostokątną wieżą od zachodu, otoczony kamiennym murem z niewielkim cmentarzem wewnątrz. Do południowo-wschodniego narożnika nawy i prezbiterium przylega zakrystia, a do wieży od strony południowej dostawiono przybudówkę, w której znajdują cię schody na wieżę i schody na emporę. Od wewnątrz nawa kościoła w Lubiechni Wielkiej przykryta jest stropo-dachem, prezbiterium zaś pseudo sklepieniem krzyżowo - żebrowym. Zewnętrzne pokrycie dachu nawy, prezbiterium, zakrystii i przybudówki ze schodami dachówką. Posadzka w kościele jest ceglana. Nad emporą znajduje się nisza na prospekt organowy. Dominująca czworoboczna Wieża kościoła zwieńczona jest wysmukłym hełmem krytym blachą z krzyżem. Ma on dwie kondygnacje oddzielone od siebie gzymsem i niszami arkadowymi. Wyposażenie kościoła w Lubiechni Wielkiej jest współczesne i bardzo skromne. Z dawnego wyposażenia zachowała się tylko zachodnia empora z końca XIX weku oraz dzwony: z 1697 odlany w Barlinku i z 1706 roku wykonany przez Chrystiana Heintze z Berlina.

Po II wojnie światowej kościół został odremontowany i ponownie konsekrowany w roku 1950. Obecnie jest kościołem filialnym parafii w Rzepnie. Wnętrze kościoła jak i jego powojenne losy udostępnia Pani Grażyna Dereń z Gospodarstwa Agroturystycznego "Dereniówka" znajdującego się po drugiej stronie ulicy.

Źródło: Tablica informacyjna przy kościele.

• Kapliczka przy kościele
  • Kościół