mt_ignore: logo-caritasParafialny Zespół Caritas parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepine działa od września 1992r.

Celem PZC jest działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości, i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania.

Parafialny Zespół Caritas pracuje w oparciu o Statut PZC koordynując działalność charytatywną na terenie parafii.

Zakres działalności:

Organizujemy dla dzieci: wycieczki, kolonie letnie, zabawy choinkowe z Mikołajem, festyny z okazji Dnia Dziecka.

Kupujemy żywność dla rodzin, opał na zimę, refundujemy opłaty za energię elektryczną, lekarstwa, turnusy rehabilitacyjne, wyżywienie dzieci w przedszkolach.

Dla osób starszych, samotnych, chorych i bezdomnych organizujemy spotkania rekolekcyjne, wigilię, dla obłożnie chorych Msze Święte w domach.

Prowadzimy działalność charytatywno-opiekuńczą, pomagając rodzinom wielodzietnym, samotnym matkom i ojcom, niepełnosprawnym, chorym, bezdomnym, bezrobotnym, itp.

Sposoby pozyskiwania środków:

Środki finansowe pozyskujemy:

• z ofiar od Grona Wspierających Ubogich (GWU) – 151 członków
  • dochód z imprez – Festyn na Dzień Dziecka
  • z subwencji i dotacji kościelnych:
    • Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na kolonie letnie
  • z subwencji i dotacji państwowych:
    • Urząd Wojewódzki – Wydział polityki społecznej
    • Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
    • Ośrodek Pomocy Społecznej
  • rozprowadzamy świece wigilijne (Boże Narodzenie) oraz Chlebki Miłości (Wielkanoc)
  • od prywatnych sponsorów

Środki materialne:

• Przed Świętami zbieramy w sklepach żywność, którą przeznaczamy na paczki Świąteczne.
  • Posiadamy przy kościele Punkt z używaną odzieżą, który cieszy się dużym powodzeniem.

Struktura organizacyjna:

1. Przewodniczący – ks. Stanisław Wencel
  2. Zarząd:
  • Jadwiga Żywalewska - zastępca przewodniczącegp
  • Jolanta Wojciul - sekretarz
  • Jolanta Rycerz - skarbnik

Do zakresu obowiązków Zarządu należy w szczególności:

• kierowanie działalnością PZC,
  • rozporządzanie środkami materialnymi i finansowymi PZC w porozumieniu z Przewodniczącym,
  • współpraca z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz koordynatorem Okręgu,
  • przygotowywanie i zwoływanie Walnego Zebrania członów,
  • sporządzanie corocznego sprawozdania merytorycznego i finansowego dla Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Walnego Zebrania członków.

Kontakt:

Parafialny Zespół CARITAS