mt_ignore:droga-sw-jakubaDroga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago jest szlakiem pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według tradycji, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Camino Polaco, Droga Polska jest jednym ze szlaków w ramach dróg św. Jakuba. Współczesne Camino Polaco będzie się zaczynać w Ogrodnikach na granicy z Litwą i prowadzić przez Olsztyn i Toruń do Słubic, a tam łączyć z innymi trasami, by możliwe było bezpośrednie przejście do Santiago de Compostela.

Przez naszą parafię przebiega odcinek czwartej część szlaku (Murowana Goślina-Słubice) i prowadzi od Ośna Lubuskiego przez Lubiechnię Małą, Lubiechnię Wielką do Rzepina i dalej przez Drzeńsko do Kowalowa.

Źródło: pl.wikipedia.org

W Internecie znajduje się wiele stron poświęconych Drodze św. Jakuba i pielgrzymowaniu nią. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z:

Strony Internetowe:

Na naszych stronach ukazał się Wywiad z pielgrzymem drogi Św. Jakuba - bratem Tomaszem SCJ, który pielgrzymował szlakiem francuskim w maju 2012 roku.

• Lubiechnia Mała - drogowskaz Drogi św. Jakuba
  • Mapa Drogi św. Jakuba