Parafia Rzepin
header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpg

Aktualności

Wielki Piątek

Wielki PiątekW Wielki Piątek nasze wnętrze współgrało z tym, co działo się w liturgii.

W tym dniu wiernych obowiązywał post ścisły - jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Powstrzymywaliśmy się także od pokarmów mięsnych. W tym dniu Kościół nie sprawował Mszy Św. Ołtarz pozostał obnażony - nie było na nim krzyża, świeczników i obrusów. Wieczorem była sprawowana Liturgia Męki Pańskiej. Liturgia ta rozpoczęła się od gestu prostracji: celebrans po wejściu do kościoła w całkowitym milczeniu upadł na twarz przed ołtarzem. Później miała miejsce lektura czytań biblijnych o męce Chrystusa, zwłaszcza opisu męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwa powszechna za Kościół i świat w formie 10 rozbudowanych wezwań, adoracja krzyża i komunia św. Obrzęd zakończony został przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego.