2016 03 23 krzyzmoPoranna msza z obrzędem poświęcenia olejów nie należy jeszcze do Triduum Paschalnego. Dopiero w Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna w Wielki Czwartek wieczorem trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym.

Sprawowanie mszy krzyżma uważa się za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa. Wspólna koncelebracja tej liturgii ukazuje w szczególny sposób jedność prezbiterów ze swoim biskupem. Podczas porannej Mszy Wielkiego Czwartku wszyscy obecni na niej duchowni odnawiają zobowiązania podjęte w momencie przyjmowania święceń kapłańskich. Odbywa się to po homilii w formie liturgicznego dialogu księży z biskupem, który przewodniczy celebracji.

Oleje, które zostaną poświęcone w Wielki Czwartek rano to: święte krzyżmo, olej chorych i olej katechumenów. Krzyżma używa się podczas sprawowania sakramentu chrztu i bierzmowania oraz przy święceniach biskupich i kapłańskich. Olej chorych służy do udzielania sakramentu namaszczenia chorych, natomiast olejem katechumenów namaszcza się dorosłych kandydatów do chrztu podczas przygotowań do przyjęcia przez nich tego sakramentu.

W Wielki Czwartek rano o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył Mszy Św., podczas której zostaną poświęcone oleje używane w Kościele do sprawowania niektórych sakramentów. Do udziału w tej uroczystej liturgii i do koncelebrowania jej wraz ze swoim biskupem zaproszeni są wszyscy kapłani pełniący posługę na terenie diecezji zielonogórsko­gorzowskiej.