JEZUS CHRYSTUS – JEDYNY ZBAWICIEL

Myśl przewodnia

Jezus Chrystus jest jedyna drogą ratunku dla człowieka, przez Niego Bóg realizuje Swój plan zbawienia, usuwa skutki grzechu człowieka, czyni człowieka znów Swoim dzieckiem. Jezus jest dla nas drogą, prawdą i życiem, przez Niego możemy dojść do domu Ojca.

Symbolika dnia

Regułą wspólnoty Jezusa jest reguła miłości, która potrafi służyć aż po dar z życia. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus daje temu przykład, przejmujący przykład pokory i postawy służby: „Jeśli tedy Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi." (J 13,14) „Obmycie nóg" - to okazywanie sobie prostych gestów, praktycznych przysług w służbie dla siebie nawzajem. Ale także pomaganie sobie nawzajem w pokonywaniu słabości wynikających z upadku w grzech, możliwość uświęcania i oczyszczania się nawzajem "wodą Słowa".

Tajemnice różańca

Ustanowienie Eucharystii.
„A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: Bierzcie, to jest Ciało moje. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. (Mk 14,22-24)

Modlitwa Jezusa w Ogrójcu.
„Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!" (Łk 22,42)

Biczowanie Pana Jezusa.
„Piłat zapytał ich po raz trzeci: Cóż On złego uczynił? Nie znalazłem w Nim nic zasługującego na śmierć. Każę Go więc wychłostać i uwolnię." (Łk 23,22)

Namiot Spotkania

Nie możesz dyktować Bogu, jak ma cię zbawić. Ty sam siebie nie zbawisz, ale zbawi cię Jezus, bo On przelał za ciebie swoją Krew. Syn Boży, Jezus Chrystus, zbawia tylko w Kościele przez sakramenty święte. Sam mówi:

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony (Mk 16,15-16).

Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie (J 6,51.53).

Nigdzie poza Kościołem nie poznasz prawdy o zbawieniu, nie otrzymasz odpuszczenia grzechów, nie złączysz się z żywym Bogiem w Komunii Świętej.
W modlitwie podziękuj za wszelkie dobro, jakie Jezus Chrystus darował tobie w Kościele:

Jezu Chryste, Twój Kościół jest dla mnie jak najlepsza matka. Zrodził mnie do życia Bożego przez chrzest, karmi Twoim Ciałem i wychowuje Słowem Bożym.
Jezu Chryste, dziękuję za dar zbawienia, za każde odpuszczenie grzechów w sakramencie pokuty, za każdą Komunię Świętą, za bierzmowanie, za sakrament chorych, za sakrament małżeństwa. Daj mi, Chryste, większą miłość do Twego i mojego Kościoła. Amen.