Cud w LourdesOd tego roku w polskich kinach można oglądać film „Bernadetta. Cud w Lourdes”. To wyjątkowa produkcja o objawieniach maryjnych, które odmieniły życie tysięcy ludzi. Postać Bernadetty została zbudowana w oparciu o dzieła ojca Laurentina, najwybitniejszego znawcy tematyki Lourdes. Film został nagrodzony na festiwalu Filmów Religijnych w Rzymie.

Zachęcamy do wybrania się do rzepińskiego kina przy Miejskim Domu Kultury.

Film w naszym mieście grany jest w Kinie Chrobry w środę – 30. Listopada o godzinie 13:30.

Bilety w cenie: normalny-16zł i ulgowy-14zł będzie można kupić pół godziny przed seansem lub w każdej chwili wchodząc na stronę internetową Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie (www.mdk.rzepin.org) – tam zakładka Kino.

 

O filmie

"Bernadetta. Cud w Lourdes" to poruszająca Opowieść o cudownych objawieniach, które odmieniły życie tysięcy ludzi. Od lutego do lipca 1858 roku Matka Boża 18 razy objawia się Bernadetcie Soubirous, czternastolatce z prowincjonalnego Lourdes na południu Francji. Do miasteczka zaczynają przybywać pielgrzymi, Dochodzi do cudownych uzdrowień, a wieść o Lourdes obiega świat. Bernadetta musi zmierzyć się z ciężarem misji powierzonej jej przez Maryję...

Kreacja Bernadetty Soubirous (w tej roli znakomita Katia Miran, nagrodzona na Festiwalu Filmów Religijnych w Rzymie) jest poruszająca i pełna uroku. Widz na długo pozostanie pod jej wrażeniem. Co najistotniejsze, jest absolutnie prawdziwa. Twórcy budowali tę postać, opierając się o dzieła ojca Laurentina, najwybitniejszego znawcy tematyki Lourdes. Bernadetta nie jest cukierkowym dziecięciem z obrazka, nie jest też wielkim teologiem ani monumentalną świętą z ołtarza. Jest za to upartą, obdarzoną dużym temperamentem, ale niezwykle uczciwą nastolatką, która nie kalkulując i nie licząc się z konsekwencjami, ma zamiar po prostu mówić o tym, co widziała na własne oczy.

Szczerość i determinacja Bernadetty zostaje nagrodzona. Dziś Lourdes jest jednym z najsławniejszych miejsc pielgrzymek na świecie, odwiedzanym co roku przez 6 milionów pielgrzymów, a Bernadetta została uznana świętą. Ciało świętej Bernadetty spoczywa nienaruszone, wbrew prawom natury i medycyny, w klasztorze w Nevers. Jest znakiem Boga.

 

Historia objawień w Lourdes

W 1858 roku w okolicy francuskiego miasteczka Lourdes wiejska dziewczyna Bernadetta Soubirous doświadczyła osiemnastu objawień Matki Bożej. Cudowne spotkania miały miejsce w grocie Massabielle pomiędzy 11 lutego a 16 lipca 1858 roku.

2016 11 23 Bernadetta 1Bernadetta Soubirous pochodziła z ubogiej wiejskiej rodziny. Gdy doszło do nadzwyczajnych widzeń, miała 14 lat i cierpiała na nieuleczalną, w tamtym czasie, astmę. Wraz ze swoimi kuzynkami zbierała drewno na opał, ale ze względu na chorobę szła wolniej. Gdy przechodziła obok niewielkiej groty, dostrzegła bijące z niej światło oraz postać „pięknej Pani” ubranej w białą suknię, biały płaszcz i błękitną wstęgę. Dziewczyna zaczęła się modlić, a po skończonej modlitwie widzenie ustało. Piękna Pani poprosiła, by dziewczyna przychodziła do groty przez 15 dni z rzędu. Gdy rodzice Bernadetty usłyszeli o widzeniu córki, początkowo zabronili jej chodzić do groty, później jednak ulegli. Podczas każdej wizyty w grocie dziewczyna miała widzenia, podczas których popadała w ekstazę. Nie reagowała na bodźce zewnętrzne. Wieści o tych wydarzeniach rozeszły się po okolicy bardzo szybko. Sprawą zainteresował się miejscowy proboszcz, a także lokalne władze. 21 lutego dziewczyna została zabrana na przesłuchanie. Zadawano jej pytania w obecności urzędników. Komisarz policji Vitala Dutour straszył ją więzieniem, jednak policja była zmuszona wypuścić Bernadettę, gdyż domagał się tego stojący na zewnątrz tłum. Podczas kolejnych spotkań z Panią dziewczyna została poproszona o modlitwę za grzeszników: „Proście Boga o nawrócenie grzeszników...” oraz o pokutę „Pokuty! Pokuty! Pokuty!”.

2016 11 23 Bernadetta 2Wraz z upływem dni razem z Bernadettą przychodziły do groty coraz większe rzesze ludzi. 1 marca przybyła Catherine Latapie, matka dwojga dzieci, która była w ciąży. Wcześniej miała ona wypadek – złamała rękę, w wyniku czego dwa palce zostały sparaliżowane. Po wizji Bernadetty podeszła do miejsca, gdzie dziewczyna wykopała dół, z którego nieustannie wypływała woda, i zanurzyła chorą dłoń w źródle. Po wyjęciu jej zauważyła, że sparaliżowane wcześniej palce się wyprostowały. Ponownie mogła zaciskać i prostować dłoń. Kilka godzin później urodziła syna, który po latach został kapłanem. Przypadek Catherine jako pierwszy został uznany za cudowne uzdrowienie w Lourdes.

Joomla templates by a4joomla