MARYJA WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA

mt_ignore:rozaniecMyśl przewodnia

"Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" J 2,5

Symbolika dnia

Różaniec z łac. Rosarium ( ogród różany), pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny. Z pozoru to zwykła modlitwa, może wydawać się nawet, że długa i nużąca. Tak jednak nie jest! Różaniec to nie jest zwykła modlitwa – to sposób na życie!

Różaniec jest modlitwą zawierzenia, która kieruje nas przez Maryję do Jezusa.

"Od wieków z różańcem w ręku przychodzili tu pielgrzymi różnych stanów, rodziny i całe parafie, aby od Maryi uczyć się miłości do Chrystusa. I wybierali w ten sposób szkołę najlepszą. Rozważając bowiem tajemnice różańcowe patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jej oczyma, przeżywamy je tak, jak Ona w swym sercu matczynym je przeżywała. Odmawiając różaniec rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje." (Jan Paweł II, Ludźmierz)

Tajemnice różańca

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

„Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy." (Łk 1,46-47)

Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową nieba i ziemi.

„Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu." (Ap 12,1)

Piosenka dnia

„Usłysz Bożej Matki głos" s.121 (nr 243) MS

Namiot Spotkania

Z Ewangelii wg Św. Jana 2,1-11

„Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: Nie mają już wina. Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja? Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: Napełnijcie stągwie wodą! I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu! Oni zaś zanieśli.. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory. Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie."

Ewangelia Jana przedstawia nam wesele w Kanie Galilejskiej, na które zostali zaproszeni: Jezus, Maryja, apostołowie. To właśnie tam Jezus dokonuje pierwszego znaku - przemienia wodę w wino. Stało się to za przyczyną Maryi, która niejako wymusza na Synu ów znak, mówiąc: „Nie mają już wina". Chrystus przyszedł na świat nie w tym celu, aby zaspokajać naturalne potrzeby ludzi, lecz aby wypełnić zbawczy plan Boży. I chociaż Jego godzina jeszcze nie nadeszła, to znaczy jeszcze nie rozpoczął swej działalności, to już czyni cud.

„Witaj nam, Maryjo Bogarodzico, czcigodny klejnocie całego świata, lampo, która nie gaśnie, korono dziewiczości, berło prawowiernej nauki, niezniszczalna świątynio, miejsce Tego, który miejscem ogarnąć się nie da, Matko i Dziewico. Dzięki Tobie nazywany jest w świętych ewangeliach Ten, który idzie w imię Pańskie. Witaj! Tyś w świętym dziewiczym łonie ogarnęła Nieogarnionego" (Cyryl Aleksandryjski).

Jasna Góra nazywana jest często sanktuarium narodu polskiego, a także polską Kaną. Nazwy te wynikają z obecności w Klasztorze Ojców Paulinów cudownego wizerunku ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Sanktuarium to nawiedzał błogosławiony papież Jan Paweł II, który mówił: „Tu zawsze czuliśmy się wolni". Słowa te miały kontekst historyczny, ponieważ kraj nasz żył w zniewoleniu błędnej polityki socjalistycznej. Owa wolność zobowiązuje nas do tego, aby żyjąc w wolnym już kraju naszym wspólnym domu, nie wpaść w niewolę grzechu. Wciąż odnawiane Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego są potrzebne polskiej duszy.