DOM NASZEJ DOCZESNEJ PIELGRZYMKI

mt_ignore:bibliaMyśl przewodnia

„Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy" Mk 9,5

Symbolika dnia

Słowo Boże zawarte w Biblii, oświeca drogę, która postępujemy za Chrystusem. Ażeby zrozumieć istotę Królestwa Bożego, trzeba się na nie całkowicie otworzyć i zacząć współdziałać z nim całym swoim wnętrzem. Tylko wtedy królestwo Boże zacznie wydawać „owoce życia".

Tajemnice różańca

Objawienie Jezusa na weselu w Kanie.

„Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie." (J 2,5)

Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.

„Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię." (Mk 1,14b-15)

Przemienienie na górze Tabor.

„Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz." (Łk 9,29-30)

Piosenka dnia

„Potrzebuje cię Chrystus, by miłować" s.237 (nr596) MS

Namiot Spotkania

Z Ewangelii św. Marka 9,2-8

„Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe tak, jak żaden folusznik na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa."

Bóg wystawił Abrahama na wielką próbę. Abraham jest gotowy złożyć w ofierze Bogu własnego jedynego syna Izaaka. Jest człowiekiem heroizmu i na rozkaz Boży chce dokonać ofiary. Ufa Bogu, iż „jest tak potężny, że zdoła go wskrzesić z martwych" (Hbr 11,19). To posłuszeństwo wystarcza Bogu i zakazuje złożenie syna w ofierze.

Synostwo Syna Bożego zostało objawione apostołom podczas przemienienia na górze Tabor. „Pan, który jest bez miary, według miary karmi każdego, widzenie siebie dostosował do naszych oczu, a swój głos do naszego słyszenia, swoje błogosławieństwo stosownie do naszego głodu, a swoją mowę do naszego języka" (Efrem Syryjczyk). Przemienienie Jezusa dokonuje się w obecności apostołów - Piotra, Jakuba i Jana, oraz proroków - Mojżesza i Eliasza. Postać Jezusa ujawnia się w nadprzyrodzonym świetle. To nie jest wizja, lecz epifania - objawienie się boskości Jezusa. Ten sam blask ujawni się po Jego zmartwychwstaniu. „Te rzeczy powinieneś - jeśli możesz - rozumieć na sposób duchowy, jednocześnie zwracając uwagę na to, że nie powiedziano po prostu «przemienił się wobec nich», lecz z koniecznym dodatkiem, który jest u Mateusza i Marka; według bowiem jednego i drugiego ^przemienił się wobec nich» [...] Jeśli chcesz ujrzeć przemienienie Jezusa «wobec» tych, którzy weszli «na wysoką górę osobno» razem z Nim, zobacz, jak Jezus jest rozumiany w Ewangeliach" (Orygenes).

Przemienienie nasze dokonuje się także na górze wysokiej, gdzie jesteśmy razem z Chrystusem. Tą górą jest kościół parafialny, wspólnoty, dekanat, diecezja. Im bardziej wierzący w Chrystusa wejdą w tajemnicę communio, tym więcej się przemienia. Trzeba wpatrywać się w przemienionego Pana, aby dostrzec także własne przemienienie. Trzeba też w tym świetle patrzyć na bliźniego - szczególnie zaś ubogiego.