O historii i powstaniu apostolatu

Nazwa „MARGARETKA” pochodzi od imienia Margaret O'Donnell, Kanadyjki, która w wieku 13 lat zaraziła się chorobą Heine-Medina i została w jej następstwie całkowicie sparaliżowana. Margaret szybko zrozumiała, że ta choroba była jej powołaniem i że może ofiarować swoje cierpienia modląc się we wszystkich intencjach, które jej powierzano, szczególnie jednak za parafię i kapłanów. Margaret zmarła w Wielki Piątek w wieku 40 lat, po 27 latach życia w cierpieniu, które wraz z modlitwą ofiarowała Bogu.

Profesor Louise Ward, która znała osobiście Margaret O'Donnell, 1 sierpnia 1981r. w Aylmer po powrocie z pielgrzymki do Medziugorje założyła ruch „MARGARETEK”, którego inspiracją było życie i modlitwa Margaret O'Donnell. Dlatego też nazwała ten ruch jej imieniem. Symbolika polnej margaretki pięknie i prosto odzwierciedla założenia apostolatu.

Do rozwoju tego ruchu przyczynili się franciszkanie z medjugoryjskiej parafii. Louise Ward zapoznała z ideą apostolatu ówczesnego proboszcza o. Jozo Zovko, tworząc dla niego Margaretkę, czyli gromadząc wokół niego siedem modlących się w jego intencji osób. Świadectwo o. Jozo o mocy i znaczeniu tej modlitwy pomogło w szybszym rozszerzeniu się jej na cały świat.