Św. Katarzyna

Św. Katarzyna Aleksandryjska, bo pod takim wezwaniem jest nasz „mały kościół”, pochodziła z Aleksandrii, stolicy Egiptu.Była nie tylko osobą bardzo zamożną, ale także wykształconą. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele miasta. Złożyła jako chrześcijanka ślub dozgonnej czystości.

Właśnie wybuchło prześladowanie, najdłuższe i najkrwawsze w dziejach Kościoła, za panowania cesarza Dioklecjana, jak też i jego współrządców: Galeriusza, Maksymina i Konstancjusza I.

Szczególną nienawiścią do chrześcijan wyróżniał się Maksymian, władca wschodniej części Imperium Rzymskiego. Przybył on osobiście do Aleksandrii, by dopilnować prześladowczych edyktów. Pojmana została także Katarzyna i poddana mękom, aby ją zmusić do odstępstwa: smagano ją żyłami wołowymi, że jej ciało było jedną raną; morzono ją głodem; łamano kości; wreszcie ścięto ją mieczem.

Legenda uczyniła ze Świętej bliską krewną cesarza. Ta sama legenda głosi, że odrzuciła ofertę cesarza, by została jego żoną. Miała stoczyć dysputę z największymi mędrcami Wschodu i przekonać ich o naiwności bałwochwalstwa. Wreszcie jakoby na
widok jej bohaterstwa, w czasie znoszenia mąk, miało nawrócić się kilkuset żołnierzy i oprawców.

Ikonografia najczęściej przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską w koronie królewskiej, a przy niej maszynę do łamania kości (koło obrotowe), z palmą męczeństwa w ręce.

Zapraszamy serdecznie wszystkich parafian i chętnych, 25 listopada, na Mszę Świętą Odpustową, na godz. 18.00 do „Małego” Kościoła.

2011 11 19 sw Katarzyna