Parafia Rzepin
header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpg

Aktualności

Wielka Sobota

Wielka SobotaW Wielką Sobotę Kościół trwał na modlitwie przy Grobie Pańskim, rozważając mękę i śmierć Chrystusa.

Również tego dnia nie było Mszy Św. Z rana wybraliśmy się do kościoła, by poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Wielu zdecydowało się na pozostanie na osobistej adoracji. Wielkanocny koszyczek to tylko zewnętrzny znak naszej nadziei na zmartwychwstanie. Sensem świąt nie są symbole, ale rzeczywista przemiana naszych serc, tak by naszym życiem był Chrystus.

W kościele parafialnym Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godz. 20.00 Składała się z czterech części. Pierwszą stanowiła Liturgia Światła: ryt błogosławienia nowego ognia i przygotowania świecy paschalnej, procesja z paschałem do kościoła i śpiew orędzia paschalnego. Część druga to Liturgia Słowa. Przynajmniej z 5 czytań biblijnych (zalecane 9). Proklamację Ewangelii poprzedził śpiew Alleluja, który zabrzmiał po raz pierwszy po wielkopostnej przerwie. Trzecią częścią Wigilii Paschalnej była Liturgia Chrzcielna. Obejmowała ona poświęcenie wody chrzcielnej, sprawowanie sakramentu chrztu (jeśli byliby kandydaci) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wodą święconą wszystkich zgromadzonych. Ostatnią częścią była Liturgia Eucharystii - pierwsza Msza Św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Procesja rezurekcyjna, zgodnie z wieloletnią tradycją, miała miejsce w niedzielę rano przed Mszą Św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja ta była wyrazem wielkanocnej radości i publicznym ogłoszeniem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Po Mszy Św. w tym radosnym nastroju zasiedliśmy do wspólnego śniadania. Zachowajmy na dłużej radość Zmartwychwstania w naszym codziennym życiu.