Parafia Rzepin
header1.jpgheader2.jpgheader3.jpgheader4.jpgheader5.jpg

Aktualności

Wielki Czwartek

Wielki CzwartekMsza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca obchód Triduum Paschalnego jest sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z Apostołami przed swoją męką i śmiercią. Ustanowił wówczas sakrament Eucharystii i kapłaństwa oraz pozostawił swoim uczniom przykazanie wzajemnej miłości.

Ostatnią Wieczerzę Chrystus poprzedził gestem umycia nóg Apostołom, dając im przykład pokornej służby. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu uderza się w dzwony. Od tego momentu milkną one aż do Wigilii Paschalnej. Po homilii celebrans klęknął przed dwunastoma ministrantami, aby naśladując Chrystusa, umyć im nogi. Msza Wieczerzy Pańskiej zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji, tzw. ciemnicy.