2016 03 24 Wigilia PaschalnaLITURGIA WIGILII PASCHALNEJ nie jest typowa Msza Św., bo oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej składa się z Liturgii Światła i Liturgii Chrzcielnej, bo rozpoczyna się przed kościołem. Do rozpalonego ogniska podchodzą kapłani i służba liturgiczna. Następuje poświęcenie ognia, a potem prowadzący kreśli na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, umieszcza też pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża: „Chrystus wczoraj i dziś, Początek i Koniec, Alfa i Omega. Do niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków”.

Z zapalonym paschałem procesja wchodzi do nieoświetlonego kościoła. Chrystus jest tym, który swoim zmartwychwstaniem rozprasza ciemności grzechu i śmierci. „Światło Chrystusa” - śpiewa kapłan i wszyscy zapalają od Paschału świece. W kościele robi się jasno. Mrok jest już przezwyciężony.

Liturgia Słowa jest wyjątkowo rozbudowana. Może się składać z dziewięciu czytań, które pokazują całą historię Zbawienia: od początku świata, poprzez wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu, aż do czasu, gdy Jednorodzony Boży Syn stał się Barankiem, by zbawić grzechy świata, a zabity za grzechy całego świata - trzeciego dnia powstał z martwych. Alleluja! Święty Paweł pokazuje, że udział w owocach śmierci i zmartwychwstania Jezusa jest możliwy dzięki sakramentowi chrztu. Do tego nawiązuje kolejna część celebracji - Liturgia Chrzcielna.

Kiedyś chrześcijanie w tym momencie przyjmowali chrzest. Dziś, po błogosławieństwie wody, najczęściej odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne i modlimy się za tych, którzy przyjmują ten sakrament. Z zapalonymi świecami w ręku wierni wyrzekają się grzechu i szatana, głównego sprawcy grzechu, a następnie wyznają wiarę w Ojca, Syna i Ducha Świętego, Kościół, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne.

Umiłowane dzieci Boga przystępujemy do Eucharystii. Z miłości do nas Syn Boga Żywego zostawił nam ciało swe i krew, abyśmy i my mogli żyć z Nim na wieki. Bóg pokonał i ciemność, i śmierć, zwyciężył wszystkie nasze grzechy. Radujmy się, bo już tutaj i teraz dzięki krwi baranka możemy być razem z Nim. Bóg wypełnił każde słowo dane swojemu ludowi. Idźmy z radością głosić światu radosną nowinę: Pan zmartwychwstał! Alleluja!