logo herb papiez Franciszek„Spotkanie z cierpieniem będzie zawsze tajemnicą” -
orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przypadające 11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Stanowi on okazję do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a także ma służyć uwrażliwieniu wspólnot chrześcijańskich i całego społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi chorych.

Specjalne orędzie z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował do wiernych papież Franciszek. Wzywając do podejmowania opieki nad osobami chorymi Ojciec Święty napisał: "Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych. My również, zdrowi lub chorzy, możemy ofiarować nasze trudy i cierpienia, jak tę zwykłą wodę, która wypełniła stągwie na weselu w Kanie Galilejskiej i została przemieniona w najlepsze wino. Pomagając dyskretnie osobom cierpiącym, podobnie jak w chorobie, bierzemy na swoje barki codzienny krzyż i idziemy za Mistrzem (por. Łk 9, 23) i choć Specjalne orędzie z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował do wiernych papież Fanciszek. Wzywając do podejmowania opieki nad osobami chorymi Ojciec Święty napisał: "Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych. My również, zdrowi lub chorzy, możemy ofiarować nasze trudy i cierpienia, jak tę zwykłą wodę, która wypełniła stągwie na weselu w Kanie Galilejskiej i została przemieniona w najlepsze wino. Pomagając dyskretnie osobom cierpiącym, podobnie jak w chorobie, bierzemy na swoje barki codzienny krzyż i idziemy za Mistrzem (por. Łk 9, 23) i choć spotkanie z cierpieniem będzie zawsze tajemnicą, Jezus pomaga nam odsłonić jego sens".

Zapraszamy do wsłuchania się w słowa Ojca Świętego i do refleksji nad doświadczeniem, które spotyka każdego z nas: czy to bezpośrednio, czy w cierpieniu bliskich. Warto się zastanowić, chociaż to bardzo trudne, jak je przeżyć, aby mocą Bożą uczynić z niego coś dobrego. Przypomnijmy sobie także naukę Jana Pawła II i ufność, jaką pokładał w modlitwie chorych. Pełny tekst orędzia papieskiego:

plik do pobrania: Oredzie_XXIV_Swiatowy_Dzien_Chorego_2016.pdf