2016 01 13 oikoumene logo blackTydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w Polsce i w wielu innych krajach co roku w dniach 18-25 stycznia. Hasłem tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego są słowa "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana" nawiązujące do fragmentu z 1. Listu św. Piotra (2,9). Materiały duszpasterskie stanowiące pomoc do przeżywania Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (czytania biblijne i teksty modlitw) przygotowali tym razem chrześcijanie z Łotwy. Ich polską wersję opracowały wspólnie Polska Rada Ekumeniczna i Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

W ramach regionalnych obchodów tegorocznego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan zaplanowano kilka nabożeństw ekumenicznych. Wezmą w nich udział duchowni i wierni różnych kościołów chrześcijańskich. Zgodnie ze zwyczajem na nabożeństwach tych będzie praktykowana tak zwana wymiana kaznodziejów.

Program nabożeństw ekumenicznych:

1. 18 stycznia o godz. 18.00 - nabożeństwo w ewangelicko-augsburskim kościele pw. Świętej Trójcy w Gorzowie Wlkp., przewodniczy: bp Mirosław Wola (Kościół ewangelicko-augsburski), homilia: bp Paweł Socha;
  2. 20 stycznia o godz. 17.00 - nabożeństwo w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu; homilia: ks. Jarosław Szmajda (Kościół prawosławny);
  3. 25 stycznia o godz. 18.30 - nabożeństwo w rzymskokatolickim kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze; homilia: pastor Marek Majewski z Kościoła Bożego w Chrystusie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kościele katolickim w Polsce poprzedzony jest przez Dzień Judaizmu (17 stycznia). Tuż po Tygodniu Ekumenicznym 26 stycznia obchodzi się natomiast Dzień Islamu.