2024 07 04 Ministranci na wycieczceMinistranci i lektorzy naszej parafii wyruszyli pociągiem, aby odkryć Trójmiasto. Poranna Msza Święta we wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego uświadomiła, że Bogu można służyć na różnych płaszczyznach: zarówno walcząc w obronie ojczyzny, będąc artystą malarzem oraz dając głodnym chleb.


Po śniadaniu dotarli do Muzeum Motoryzacji, gdzie poznali wiele zabytkowych pojazdów nawet sprzed 100 lat, ale Fiata 126p tam zabrakło! Kolejnym punktem była Katedra Oliwska, Park Oliwski oraz ZOO w Gdańsku. Nie brakowało oczywiście chwili dla wzmocnienia sił. Można było zobaczyć z bliska m.in.: orła stepowego, słonie, żyrafy, flamingi, czy pelikany.Po obiadokolacji był jeszcze wieczorny spacer wzdłuż plaży, choć każdy dzisiaj przeszedł ponad 30 tys. kroków.
Drugi dzień wizyty w Trójmieście był dla naszych ministrantów i lektorów lekcją historii. Zaczęliśmy, jak zawsze, Mszą Świętą o Najświętszej Marii Pannie z Rokitna, bo dzisiaj jej święto. Po śniadaniu udaliśmy się na skwer Kościuszki, skąd wypłynęliśmy statkiem zwiedzić port w Gdyni. Pogoda dopisała, słońce świeciło, widoki niesamowite. Kiedy po godzinie stanęliśmy na lądzie nie mogło zabraknąć długo wyczekiwanego szopingu. Każdy zaopatrzył się w stosowne pamiątki. Kolejami miejskimi przemieściliśmy się do Gdańska, gdzie zwiedzaliśmy Westerplatte. To szczególne miejsce w historii naszej Ojczyzny. Jest ono symbolem bohaterstwa i walki o Niepodległość, z którego płynie jedno przesłanie: „Nigdy więcej wojny”!Po obiadokolacji mieliśmy okazję do wzajemnej integracji podczas pogodnego wieczoru.

Wyjazd udało się zrealizować dzięki pomocy Gminy Rzepin oraz Nadleśnictwa Rzepin, Lasy Państwowe, którym już teraz bardzo dziękujemy za udzielone wsparcie. Czas nabrać sił, bo następnego dnia czekają kolejne atrakcje, choć nasza młodzież szybko się regeneruje. 

Trzeci dzień wycieczki do Trójmiasta upłynął bardzo radośnie. Tego dnia dwunaste urodziny przeżywał Rafał Kasprzak – jeden z naszych ministrantów. Już od rana otoczyliśmy go modlitwą. Do życzeń dołączyliśmy również pamiątkę z Gdyni. Przedpołudnie spędziliśmy w Centrum Nauki „Eksperyment”. Ciekawa wystawa przypomniała wiedzę zdobytą w szkole. Uczestniczyliśmy w dwóch seriach zajęć: „Miasto w klimacie” oraz „Tajniki elektroniki”, podczas których wykonywaliśmy różne doświadczenia. Pierwsze uświadomiały o zjawiskach zachodzących w środowisku. Drugie pomogły zrozumieć budowę i schemat działania m.in.: żarówki i tranzystora. Później dobrze znanymi już nam kolejami miejskimi pojechaliśmy do Gdańska. Po wysiłku intelektualnym nie mogło zabraknąć posiłku regeneracyjnego. Odwiedziliśmy kościół św. Katarzyny – patronki kolejarzy, szczególnie bliskiej mieszkańcom Rzepina. Byliśmy również w Muzeum Bursztynu, gdzie poznaliśmy proces powstawania i przetwarzania tego cennego surowca. W kościele św. Brygidy zobaczyliśmy kolejny przykład jego wykorzystania – ołtarz z bursztynu. Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy z 1970 roku. Madonna i Dzieciątko otrzymały nowe bursztynowe korony, poświęcone przez Papieża 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, głęboko rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury Patronek Europy: św. Brygidy Szwedzkiej i św. Elżbiety Hesselblad.
Spacerem po starówce zwieńczyliśmy pobyt w Gdańsku.

Joomla templates by a4joomla